DSC_1693

Logo Mistrzostw Świata na linii startu

Za mną start na Drużynowych Mistrzostwach Świata w Rzymie na 20 km. Mój występ określam na ocenę -4. Miałem w założeniu pomaszerować w granicach 1:22:00 (brałem pod uwagę możliwość specyficznej pogody jaka w tym okresie maja może mnie spotkać w Rzymie), a uzyskałem rezultat 1:23:09, co w konsekwencji ulokowało mnie na 36 pozycji. Byłem drugim z Polaków, ponieważ tuż przede mną na metę wszedł Dawid Tomala z wynikiem 1:23:07. Czy jestem zadowolony? Nie będę ukrywał, że jakoś super/hiper, ale wiedziałem, że nie jestem jednak przygotowany do walki z rasowymi zawodnikami z “dwudziestki”, co stało się faktem na samej trasie 🙂 Aby liczyć się na świecie na 20 km należy mieć jedną podstawową zdolność szybkościową – pójść np. pierwsze 10 km w 41 minut, a następnie drugie 10 km minimum w 40 minut. Tej zdolności nie mam i do tej pory nie miałem, zawsze raczej szedłem dystans równym tempem, więc teraz pozostaje mi walczyć na 50 km, co bardziej mi leży na sercu, i gdzie upatruję większych możliwości, rozpatrując chociażby wyniki z Rzymu na tym dystansie. Jednak pomimo to, w “sprinterskim” wyścigu zająłem przyzwoite 36 miejsce na 124 startujących !!! Tak, było nas bardzo dużo, dlatego od razu ruszyłem do przodu, aby nie kotłować się na trasie i w zakrętach w tak licznej grupie. Moje międzyczasy na trasie to: 5km – 20:26 (50 miejsce), 10 km – 41:11 (47 miejsce), 15 km – 1:02:17 (48 miejsce), a skończyłem jak wspomniałem na 36 pozycji, więc walczyłem do końca 🙂

 

DSC_1689

Takie tło i miejsce rozgrywania zawodów to marzenie każdego chodziarza

Trasa była bajeczna, organizacja cudowna. Startowałem na jednej z najpiękniejszych tras chodziarskich w życiu, jeśli nie najpiękniejszej na świecie. Start zlokalizowany obok Koloseum, tuż przy bramie, następnie wzdłuż Forum Romanum, pięknych zabytków “Wiecznego Miasta” i kończąc na klimatycznym stadionie lekkoatletycznym Terme di Caracalla.

r1

124 “gladiatorów” ruszyło spod Koloseum do walki na 2 km trasę

Skoro drużynowe zawody, to jako drużyna zajęliśmy 10 lokatę na 21 drużyn, a więc środek stawki. Z całej reprezentacji to właśnie “20” seniorów ulokowała się najwyżej w drużynie, następnie juniorki 11, i juniorzy 14 pozycja. Kobiety na 20 km nie zostały sklasyfikowane, podobnie jak 50 km mężczyzn.

WYNIKI 20 km

Z pewnością pobyt w Rzymie zapisze się w mojej pamięci jako wyjątkowy. Włosi postarali się o to w każdym “calu” jako organizatorzy.

r2

Łatwo nie było, ale w sumie mi się podobało 🙂 124 – 36 = 88 => tylu pokonałem 🙂